Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Grafické karty

Ako si vybrať grafickú kartu?

Pred výberom grafickej karty je potrebné si stanoviť niekoľko kritérií, podľa ktorých sa budeme pri výbere riadiť. Medzi tieto kritéria patrí: oblasť použitia, výrobca, veľkosť pamäti a chladenia. 

Rýchly odkaz:
Najobľúbenejšie grafické karty
Grafické Karty do 50 EUR
Stredná trieda do 150 EUR
Vyššia trieda do 250 EUR
Nejvyššia trieda

Obľúbení výrobcovia: MSI, Gainward, Sapphire, Asus, GigabyteHIS

Akého výrobcu si vybrať?

Výrobcov grafických kariet je na dnešnom trhu veľa, ale všetci výrobcovia používajú grafické čipy (jadrá) od spoločnosti ATI (grafické jadrá Radeon) a Nvidia (grafické jadrá GeForce). Pri výbere pre akého výrobcu sa rozhodnúť, nemôžete urobiť chybu.

Aký druh chladenia si vybrať?

Pri grafických kartách si môžeme vybrať z dvoch druhov chladenia a to pasívneho a aktívneho. Pasívne chladenie sa realizuje pomocou bloku (hliníkového) chladiča pripevneného na grafickej karte, chladeniu sa ničím nepomáha a dochádza iba k vyžarovaniu chladiča do okolia. V prípade aktívneho chladenia je na bloku chladiča ešte pripevnený ventilátor, ktorý zabezpečuje rýchlejší odvod tepla z bloku chladiča.

Koľko pamäti budem potrebovať?

Veľa ľudí si myslí, že čím viac pamäti má grafická karta, tým je lepšia. Toto však nie je celá pravda a tak si musíme dať pozor na niektorých výrobcov, ktorí sa snažia túto nevedomosť využiť a vytiahnuť od zákazníka peniaze. Musíme si uvedomiť na čo svoj počítač primárne používame. Ak väčšinu času pracujeme vo Windows, surfujeme na internete, pozeráme filmy, alebo používame nejaké nenáročné grafické programy bude nám úplne stačiť karta z kategórie low-end.

Čím sa od seba jednotlivé karty odlišujú?

Z predchádzajúcich riadkov už vieme, že sa od seba grafické karty odlišujú veľkosťou pamäte a použitým druhom chladenia, samozrejme to hlavné čo určuje výkon grafickej karty je rýchlosť grafického jadra, rýchlosť pamäte a počet a rýchlosť stream procesorov. Rýchlosť je udávaná v Mhz a tu všeobecne platí, že čím viac, tým lepšie, to isté platí aj o počte stream procesorov.

Záver

Pamätajme naozaj na to, že grafická karta nie je jediná vec, ktorá určuje výkon nášho počítača v hrách. Nevyhnutnosťou je tiež dostatočne výkonný procesor, ktorý musí stíhať grafickú kartu. To znamená dodať jej dostatočné množstvo dát, aby mohla pracovať naplno vyťažená. Ak nemáme dostatočne výkonný procesor je zbytočné kupovať veľmi výkonné karty, pretože nevyužijeme ich potenciál a rovnakú službu by nám urobila aj karta pomalšia a lacnejšia. Ďalej nezabúdajme, že jedným z dôležitých faktorov je aj veľkosť operačnej pamäte počítača, ak nie je dostatočná, aj to môže spôsobiť nevyťaženie grafickej karty.  

Vybrať grafickú kartu podľa parametrov

Porovnať grafické karty